Register   |   Login

County Councillors, by District

BROXBOURNE

1

Cheshunt Central

Dave Hewitt  

CON

2

Flamstead End and Turnford

Mark Mills-Bishop  

CON

3

Goffs Oak and Bury Green

Vacancy

4

Hoddesdon North

Tim Hutchings  

CON

5

Hoddesdon South

Paul Mason  

CON

6

Waltham Cross

Dee Hart  

CON

 

DACORUM

7

Berkhamsted

Ian Reay  

CON

8

Bridgewater

Terry Douris  

CON

9

Hemel Hempstead East

Andrew Williams  

CON

10

Hemel Hempstead North East

Colette Wyatt-Lowe  

CON

11

Hemel Hempstead North West

Fiona Guest  

CON

12

Hemel Hempstead South East

Tina Howard  

CON

13

Hemel Hempstead St Pauls

Ron Tindall  

LD

14

Hemel Hempstead Town

William Wyatt-Lowe  

CON

15

Kings Langley

Richard Roberts  

CON

16

Tring

Nick Hollinghurst  

LD

 

EAST HERTS

17

Bishop's Stortford East

John Wyllie  

CON

18

Bishop's Stortford Rural

Graham McAndrew  

CON

19

Bishop's Stortford West

Colin Woodward  

CON

20

Buntingford

Jeff Jones  

CON

21

Hertford All Saints

Andrew Stevenson  

CON

22

Hertford Rural

Ken Crofton  

CON

23

Hertford St Andrews

Bob Deering  

CON

24

Sawbridgeworth

Eric Buckmaster  

CON

25

Ware North

David Andrews  

CON

26

Ware South

Jonathan Kaye  

CON

 

HERTSMERE

27

Borehamwood North

Susan Brown  

CON

28

Borehamwood South

Alan Plancey  

CON

29

Bushey North

Jane West  

CON

30

Bushey South

Seamus Quilty  

CON

31

Potters Bar East

John Graham  

CON

32

Potters Bar West and Shenley

Morris Bright  

CON

33

Watling

Caroline Clapper  

CON

 

NORTH HERTS

34

Baldock and Letchworth East

Michael Muir  

CON

35

Hitchin North

Judi Billing  

LAB

36

Hitchin Rural

David Barnard  

CON

37

Hitchin South

Derrick Ashley  

CON

38

Knebworth and Codicote

Richard Thake  

CON

39

Letchworth North

Simon Bloxham  

CON

40

Letchworth South

Terry Hone  

CON

41

Royston East and Ermine

Fiona Hill  

CON

42

Royston West and Rural

Steve Jarvis

LD

 

ST ALBANS

43

Colney Heath and Marshalswick

John Hale  

LD

44

Harpenden North East

David Williams  

CON

45

Harpenden Rural

Annie Brewster  

CON

46

Harpenden South West

Teresa Heritage  

CON

47

London Colney

Dreda Gordon  

LAB

48

St Albans Central

Chris White 

LD

49

St Albans East

Anthony Rowlands  

LD

50

St Albans North

Charlotte Hogg  

LD

51

St Albans South

Sandy Walkington  

LD

52

St Stephen's

Sue Featherstone  

CON

 

STEVENAGE

53

Bedwell

Sharon Taylor  

LAB

54

Broadwater

Adam Mitchell  

CON

55

Chells

Robin Parker  

LD

56

Old Stevenage

Joshua Bennett Lovell  

LAB

57

Shephall

Michael Hearn  

CON

58

St Nicholas

Phil Bibby  

CON

 

THREE RIVERS

59

Abbots Langley

Sara Bedford  

LD

60

Croxley

Steve Drury  

LD

61

Rickmansworth East & Oxhey Park

Frances Button  

CON

62

Rickmansworth West

Ralph Sangster  

CON

63

South Oxhey and Eastbury

Joan King  

LAB

64

Three Rivers Rural

Chris Hayward  

CON

 

WATFORD

65

Central Watford and Oxhey

Stephen Giles-Medhurst  

LD

66

Meriden Tudor

Kareen Hastrick  

LD

67

Nascot Park

Mark Watkin  

LD

68

North Watford

Asif Khan  

LAB

69

West Watford

Nigel Bell  

LAB

70

Woodside Stanborough

Tim Williams  

LD

 

WELWYN HATFIELD

71

Haldens

Barbara Gibson  

LD

72

Handside and Peartree

Nigel Quinton  

LD

73

Hatfield East

Susie Gordon  

CON

74

Hatfield North

Margaret Eames-Petersen  

LAB

75

Hatfield Rural

Stephen Boulton  

CON

76

Hatfield South

Paul Zukowskyj  

LD

77

Welwyn

Richard Smith  

CON

78

Welwyn Garden City South

Lynn Chesterman  

LAB