Register   |   Login

County Councillors by District 2013 - 2017

 

No.            Division Name County Councillor
Borough of Broxbourne
1            Cheshunt Central David Hewitt            
2 Flamstead End & Turnford Paul Mason           
3 Goffs Oak & Bury Green Robert Gordon CBE DL
4 Hoddesdon North Tim Hutchings           
5 Hoddesdon South Alan Searing           
6            Waltham Cross Dee Hart           
Dacorum Borough Council
7 Berkhamsted Ian Reay
8 Bridgewater David Lloyd           
9 Hemel Hempstead East Andrew Williams           
10             Hemel Hempstead North East Colette Wyatt-Lowe           
11             Hemel Hempstead North West Terry Douris           
12             Hemel Hempstead St Pauls Ron Tindall           
13             Hemel Hempstead South East Anthony McKay           
14             Hemel Hempstead Town William Wyatt-Lowe
15             Kings Langley Richard Roberts           
16             Tring Nicholas Hollinghurst    
East Hertfordshire District Council
17             Hertford All Saints Andrew Stevenson           
18             Bishop's Stortford East John Barfoot
19             Bishop's Stortford Rural Graham McAndrew           
20             Bishop's Stortford West Colin Woodward
21             Braughing Rose Cheswright
22             Hertford Rural Ken Crofton           
23             Hertford St Andrews Peter Ruffles MBE           
24             Sawbridgeworth Roger Beeching MBE           
25             Ware North David Andrews           
26             Ware South Jeanette Taylor           
Hertsmere Borough Council
27             Borehamwood North Leon Reefe           
28             Borehamwood South Alan Plancey           
29             Bushey North Jane West
30             Bushey South Seamus Quilty           
31             Potters Bar East Peter Knell           
32 Potters Bar West & Shenley Morris Bright           
33 Watling Caroline Clapper           
North Hertfordshire District Council
34 Hitchin North Judi Billing           
35 Hitchin Rural David Barnard           
36 Hitchin South Derrick Ashley           
37 Knebworth & Codicote Richard Thake
38 Letchworth East & Baldock Michael Muir           
39 Letchworth North West Lorna Kercher           
40 Letchworth South Terry Hone           
41 North Herts Rural Tony Hunter           
42 Royston Fiona Hill           
St Albans City & District Council
43 Harpenden North East David Williams           
44 Harpenden South West Teresa Heritage
45 St Albans Central Chris White           
46 St Albans East Robert Prowse
47 St Albans North Roma Mills        
48 St Albans Rural Maxine Crawley
49 St Albans South Sandy Walkington           
50 St Stephen's Aislinn Lee           
51 Sandridge Geoff Churchard
52 The Colneys Dreda Gordon
Stevenage Borough Council
53 Bedwell Sharon Taylor OBE         
54 Broadwater           Vacancy       
55 Chells Robin Parker           
56 Old Stevenage Amanda King           
57 St Nicholas Richard Henry
58 Shephall John Lloyd           
Three Rivers District Council
59 Abbots Langley Sara Bedford           
60 Chorleywood Chris Hayward           
61 Croxley Steve Drury           
62 Oxhey Park Frances Button           
63 Rickmansworth Ralph Sangster           
64 South Oxhey Joan King           
Watford Borough Council
65 Callowland Leggatts Anne Joynes           
66 Central Watford & Oxhey Stephen Giles-Medhurst           
67 Meriden Tudor Kareen Hastrick           
68 Nascot Park Mark Watkin           
69 Vicarage Holywell             Nigel Bell            
70 Woodside Stanborough Derek Scudder
Welwyn & Hatfield Borough Council
71 Haldens Sara Johnston           
72 Handside & Peartree Malcolm Cowan           
73 Hatfield North Maureen Cook         
74 Hatfield Rural Mark Mills-Bishop      
75 Hatfield South Paul Zukowskyj      
76 Welwyn Richard Smith       
77 Welwyn Garden City South Lynn Chesterman